.blog Domain Uzantısı Geliyor

Teknolojinin gelişmesi, internetin yaygınlaşması blog kültürünü hayatımıza getirdi. İsteyen herkesin kolaylıkla kurup, ürettiği içerikleri yayınlamasına ve geniş kitlelere ulaşmasına imkan tanıyan bloglar o kadar gelişti ki, büyük kurumsal firmalardan, bireysel internet kullanıcılarına kadar her kesim tarafından tercih ediliyor. Bu anlamda hangi amaçla olursa olsun blog sahibi olmak bir tercih olmaktan çıkıp, zorunluluk haline geldi. Çünkü internette her daim güncel içerik üretenler kazanıyor.

Bir blog sahibi olmak için ücretli ya da ücretsiz olarak bir çok yöntem mevcut. Fakat bunlar arasında hiç şüphesiz ki en ideali ücretsiz blog sistemi WordPress. Blog alanında lider olan WordPress, yine blogların önemli bir unsuru olan alan adları konusunda da ciddi bir adım atıyor. WordPress ‘in alt kuruluşu olan Automattic, .blog uzantılı alan adlarının satış hakkını aldı. Yani bu artık .com, .net, .org uzantılı alan adlarının yanı sıra .blog uzantılı alan adlarının da sıkça görebileceğimiz anlamına geliyor.

 

 

.Blog uzantısının WordPress.Com altyapısıyla direkt bağlantılı olmayacağını ekleyelim. Kısaca domainofisi.Blog gibi bir alan adı almak için WordPress kullanmak şart değil.

Paylaşılan bilgilere göre bu yılın Ağustos ayında marka tescili olanlar için ilk kayıt süreci açılacak, Ekim ayında ise jenerik alan adı kayıtları için ikinci kayıt süreci başlaması planlanan. Herhangi birinin doğrudan olarak .Blog uzantılı alan adı satın alabilmesi ise Kasım 2016‘da mümkün olacak.

WordPress.Com resmi blogunda yapılan resmi açıklamaya göre yeni uzantının kayıt ücreti belli değil. Genel hatlarıyla yeni alan uzantılarına paralel bir fiyatlandırma olacağı söyleniyor ama diğer uzantıların 9.90 dolardan yüzlerce dolara kadar çıkan ücretleri net bir tahmin yapmamızı engelliyor.

Şu anda Automattic bile kendi .Blog uzantılı alan adını almış değil fakat ilk .Blog uzantılı alan adı muhtelemen get.Blog adresi olacak. Şimdilik gelişmelerden haberdar olmak için dotblog.Wordpress.Com adresini ziyaret edip, e-posta abonesi olabilirsiniz.

Yeni alan adı uzantılarının ne kadar benimseneceği halen meçhul ama bazı firmaların da şimdiden .Blog uzantısı için önkayıt işlemlerine başladığını belirtelim.

Sizl .blog uzantısı ile ilgili ne düşünüyorsunuz ? Sizce .blog uzantısı  domain sektörüne yeni bir soluk getire bilirmi ?