Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Domain Ofisi

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domain(Alan Adı) Seçimi başlıklı yazımızda projeniz için iyi bir isimi nasıl seçebileceğinizden bahsetmiştik.Şimdi ise domain(alan adı) seçerken yapılan yanlışlar ve dikkat edilmesi gereken husuları inceliyor olacağız.

İnternet teknolojisinin en değerli varlığı hiç kuşkusuz web siteleridir. Bu web sitelerinin oluşması için bir alan adına ihtiyaç duyulur. Ancak Domain almadan önce bazı hususlara dikkat edilmelidir. Bu konuda merakları gidermek üzere birçok konuyu ele alarak sizler için derledik. Burada en önemli noktalardan biri domain geçmişini sorgulama yöntemidir.

Domain ve SEO İlişkisine Dikkat!

Domain alırken en önemli nokta burasıdır. Domain ve Seo ilişkisini detaylı olarak Domain ve SEO başlıklı yazımızda incelemiştik.Kısaca değinecek olursak Domain ile SEO bir arkadaş gibi görülmektedir. İki arkadaşın isteklerine cevap verilmesi gereken konular vardır. Bilindiği üzere SEO son zamanlarda internet teknolojisinde sürekli olarak gündemde kalan bir işlemdir. SEO; Google ‘un önemli bir merkezinde yer alır. Sitenize özen göstererek yazdığınız içeriklerin taranması sonucu Google’da indexlenme süreci vardır. Bu süreçte, indexlenen sayfalarınızın ön sıralarda olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Size göre hiçbir eksik yoktur, ya da her yeri dört dörtlük yapıyorsunuzdur. Ancak şu konuya dikkat edilmediği gözünüzden kaçıyor olabilir. Domain – İçerik ilişkisi dediğimiz bu olaya örnek olarak anlatmak gerekir ise; Teknoloji üzerine alınmış bir domaine kurulan web sitesinin içeriğine çiğ köfte ile alakalı içerikler girerseniz, başta Google olmak üzere insanlarda buna kesinlikle anlam veremezler. Kimine göre komik, kimine göre basit bir şey olarak görülebilir. İşin özü ise Google böyle; domain, içerik ilişkisi olmayan siteleri benimsemez ve yerinde saymasını sağlar.

domain

Domain Geçmişini Kontrol Edin!

Ülkemizde 90’lı yıllardan bu yana sürekli olarak domain alınmaktadır. Bazı insanlar ileride domain sektörünü yatırım olarak gördükleri için, 90’lı yıllarda aldıkları kaliteli domainler ile bu günlerde büyük işler yapmaktadırlar. Ancak, geçmiş dönemlerde alınarak içeriğinin yanlış bir biçimde şekillendirilmesi, spam cezası, Google Adsense cezası almış domainler piyasada çok sık karşınıza gelebilmektedir. Web sitesi açtım ancak sitem Google’da önlere gelmiyor diyen kişilerin, bu durumu sonradan araştırmaya başladıklarında acı gerçek ile karşılaşmaktadırlar. Domain bazı hizmetlerde cezalı duruma düşmüştür. Bunun için yapılacak tek şey, çalışmaların düzenli bir şekilde devam edilmesi ve biraz fazlaca zamana ihtiyacınız olacaktır. Aldığınız emek gösterdiğiniz sitenizin bu cezadan ya da cezalardan kurtarmanız gerekebilir.

Türkçe Karakter Sıkıntısı.

Türkçe karakter domainleri farklı bir yazımızda detaylı olarak inceleyeceğiz ancak kısaca değinecek olursak bu duruma türkçede yer alan bazı harflerin (ç, ı, ü, ğ, ö, ş, İ, Ğ, Ü, Ö, Ş, Ç) domain içerisinde yer alması durumu diye biliriz.Bu durum hem bazı teknik nedenlerden,hem de özellikle yurtdışındaki ziyaretçiler için büyük sıkıntı oluşturduğundan dolayı pek önerdimiz bir seçim değil.Teknik nedenlere gelecek olursak bildiğiniz gibi internetin temelleri Latin alfabeleri ile yapılandırılmıştır.Kullanılan temel karakterler:

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Bu karakterler dışında da bazı karakterler kullanılmaktadır(1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 – gibi).Türkçe karakter isim kullandığınızda sistem sizin domaininizi örneğin türkçe.com adresinizi xn--trke-2oa7j.com olarak algılar.Bu da bahsettiğimiz gibi kullanıcılar açısından sıkıntı oluşturmaktadır.

domainalma

Domain Kontrol ve Sorgulama Siteleri

Domain alırken detaylı inceleme yapa bileceğiniz web sitelerini sizler için bir araya getirdik.Listemizde bu siteleri derleyerek sizlere sunuyoruz.

Domain dns kayıtlarını domain geçmişini ve  hangi yıl kime ait olduğunu sorgulamak için:  whoisrequest.com

Tarihsel kronolojik şekilde önceki site içeriği ve tasarımları görüntüleme:  archive.org

Google adsense Ban kontrolü: bannedornot.com

Google penaltı risk hesaplama:  linkquidator.com

Alexa Sorgulama: Alexa.com

Alexa alternatif olarak kullanılabilir.Sosyal medya başarısı gibi istatistikleri verir: similarweb.com

Sitenin daha önceki güvenlik durumu ile bilgiler:  safeweb.norton.com

TİB Yasaklı olup olmadıgını kontrol edin:   eekg.btk.gov.tr

Almak istediğiniz alan adının google.com üzerindeki  detaylı arama sonuçları ve aranma hacmi içi: adwords.google.com/KeywordPlanner

Kelime aranma hacmi ve aranma verileri için alternatif web sitesi: keywordtool.io

Domain alırken dikkat edilmesi gereken hususlara değinmeye çalıştık, bu konuda sizler de öneri ve yorumlarınızı kullandığınız web sitelerinizi alt kısımdan belirte bilirsiniz.Herkese bol kazançlar dilerim.

 

“Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” için 2 cevap

  1. Burhan dedi ki:

    Güzel noktalara değinmişsiniz,domain almadan önce mutlaka okunması gereken bir makale olmuş teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir