Domain Hukuku ve Marka Tescil Sorunları Hakkında Bilgiler

Domain Hukuku ve Marka Tescil Sorunları

İnternetin giderek daha fazla önem taşıyan bir iş aracı haline gelip, markaların reklam ve tanıtımları için kullanışlı bir mecra olması, beraberinde yeni sorunları ve marka patentleriyle ilgili tartışmaları da getirdi. Evet, artık markalar, fiziki mağazalar aracılığıyla isimlerini kullanan art niyetli kişilerle olduğu kadar, internet üzerinden patent haklarını ihlal edenlerle de mücadele etmek zorundalar.

Marka itibarını internet üzerinde korumak

Çevrimiçi olarak patent ihlali farklı şekillerde gerçekleştirilebildiği için, her şirket bu ihlalleri fark etmek, araştırmak ve marka itibarını sarsan bu ihlali ortadan kaldırmak için harekete geçmek durumundadır. Günümüzde çoğu firma, bunun için yetkin avukatlık bürolarıyla çalışmayı tercih etmektedir.

Online olarak gerçekleştirilen marka patenti ihlalleri ise şu başlıklarda derlenebilir:

 

Para kazanma umuduyla markanın tüm alan adı uzantılarını kayıt altına almak

Günümüzde yaşanan marka tescil anlaşmazlıklarının büyük çoğunluğunun sebebi budur. Bu gibi vakalarda ya markanın isminin boş uzantıları, ya da ufak harf hatalarının yapıldığı alan adları kayıt altına alınır. Örneğin; Intel markasına ait olan Intel.com’u taklit eden inttel.com alan adı için dava açılabilir.

Nitekim Türk sunucu Acun Ilıcalı, isminin kullanıldığı acunilicali.com adresi için alan adı anlaşmazlıklarının karara bağlandığı WIPO’ya (Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı) yaptığı başvuru neticesinde, Rusya’da yaşayan Victoria Ilyicheva’dan alan adını geri almaya hak kazanmıştır.

Sahte web sitesi oluşturmak

Bilindik bir markaya ait web sitesini, telif hakkına sahip içerikleriyle birlikte kopyalayıp kullanıcıyı yanıltmak, kişisel bilgilerini elde etmek ve markanın itibarını sarsmak da marka patent ihlali kapsamında değerlendirilebilir.

Hackleme/oltalama

Markaya ait boş bir alan adı uzantısını kaydedip, e-posta ve web sitesi üzerinden dolandırıcılık yapmak da bu ihlaller kapsamındadır. Daha çok, bankalar ve devlet kurumlarına ait sorgulama sitelerini taklit eden art niyetli kişiler tarafından bu yola başvurulur. Bu alan adlarıyla ilgili anlaşmazlıklar WIPO’ya taşındığı takdirde, davalar çoğunlukla şikâyet eden lehine sonuçlanır.

Bu başlığa örnek olarak Yapı Kredi Bankası’nı taklit eden yapikredi.cc alan adının bankaya transfer edilmesi, eBay’e bağlı olan PayPal’ın isminin yer aldığı hemen tüm alan adlarının devre dışı bırakılması, Ziraat Bankası’nın ziraatbankasi.net ve turkiyeziraatbankasi.com gibi alan adlarını geri alması şeklindeki davalar gösterilebilir.

Türkiye’nin en büyük cep telefonu operatörlerinden Turkcell de, kötü niyetle kullanıldığını tespit ettiği turkcell.net ve turkcell.org başta olmak üzere birçok alan adını, ilk kayıt edenlerden geri almaya hak kazanmıştır.

Niyet çok önemli

WIPO’da karara bağlanan ve Türkiye’de çok ses getiren davalardan birisi, Doğan Yayın Grubu’na bağlı Kanal D’nin şikâyetçi olduğu kanald.com adresiyle ilgilidir. Beklenilenin aksine mahkeme, alan adının şikâyetçiye teslim edilmemesi kararını vermiştir. Şuanda da açık olan kanald.com adresi, bir arkadaşlık portalı olarak yayın hayatına devam etmektedir.

WIPO hâkimlerinin Doğan Yayın Grubu’nun transfer başvurusunu reddetme gerekçeleri aşağıdaki gibidir:

Alan adının aynı veya karıştırma ihtimaline yol açabilecek kadar benzer olmaması

1998 yılında marka patenti alınan Kanal D’yi taklit etmemesi, arkadaşlık sitesi formatında yayın hayatına devam etmesi, bu kararın alınmasında etkin rol oynamıştır.

Kötü niyetli tescil ve kullanım olmaması

Kanald.com alan adının sona ereceği tarihin, asıl Kanal D’yi temsil eden kanald.com.tr’den daha uzun olmaması, Kanal D’ye ulaşmak isteyen ziyaretçileri yanıltıcı bilgi verilmemesi, haksız menfaat elde etme çabasının tespit edilmemesi gibi sebeplerden dolayı, kanald.com’un Doğan Yayın Grubu’na transferi reddedilmiştir. Keza kanald.com alan adının sahibi olan Para Bilgi Teknolojileri’nin ilgili alan adını satmak için herhangi bir girişimde bulunmadığının tespiti de etkili olmuştur.

Alan adı hukuku konusu, özellikle ülkemizde çok bilinen bir kavram olmadığı için, mahkeme aşamasında da hatalı kararlar verilebiliyor. Özellikle bilirkişi olarak atanan kişilerin yeterince bilgili olmaması, bu tür davaların yurt dışına taşınmasına neden oluyor.

Eğer sizin bir markanız var ise ve markanıza benzeyen bir alan adına sahip bir site bulunuyorsa, sizin logonuz yada marka isminiz kullanılıyorsa, o alan adını almanız oldukça kolay. Tabi kendi markanızı tescil etmiş olma şartınız vardır. Hedeflediğiniz alan adını almanızın bir diğer yolu, size benzeyen internet sitesinin sizin marka değerinize zarar verecek türde içerik üretmesidir. Bunun yanında o alan adını size yada başka birine satmaya kalkışması da, ilgili alan adına ücretsiz olarak sahip olmanızın yolunu açacaktır.

Daha detaylı ve kapsamlı bilgi sahibi olmak için, WIPO ( World Intellectual Property Organization / Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü ) ‘nun benzer dava sonuçlarına göz atabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir