Domain Nedir (Alan Adı Nedir? )

ICANN Nedir ? Adlı yazımızda  (IP) (gTLD) (ccTLD)  (DNS) sistemleri üzerindeki ICANN ‘ın rolünden bahsetmiştik.Şimdi bahsettiğimiz kavramları detaylı olarak inceleyelim

IP Nedir ? 

IP (Internet Protocol Address) İnternete bağlandığınız anda internet servis sağlayıcınız tarafından size özel olarak tanımlanan benzersiz bir adrestir.İnternet üzerinde bulunan her bir cihazın ve her bir web sitenin kendisine ait benzersiz bir ip adresi vardır örnek verecek olursak 172.217.16.206 ip adresi, google.com un ip adresidir ve tarayıcınıza bu ip adresini yadığınız zaman google.com web sitesi açılacaktır.IP adresleri TCP/IP (İletim Kontrol Protokolü/İnternet Protokolü) protokolünü kullanırlar.Şuanda yaygın olarak kullanılan ve standart protoköl olan IPV4  32 bitten, başka bir ifadeyle sekiz bitlik 4 rakamdan oluşur. Bu rakamlar, 0 ila 255 arasında değişir. IPv4 protokolündeki bir adres 1.0.0.0 ila 255.255.255.255 arasında herhangi bir numara olabilir. Bu protokol kullanılarak 4 milyardan fazla adres üretilebilmektedir.Üretilen bu Ip adresleri iletilen bilginin doğru adrese gönderilmesini, ya da verinin doğru adresten alınmasını sağlar.

alanadi

DNS Nedir ?

DNS (Domain Name System) IP adreslerinin akılda tutumlası zor olduğu için 256 karaktere kadar büyüyebilenisimlerin IP adreslerine dönüştürülmesi için geliştirilen bir sistemdir.Örnek olarak yukarda bahsettğimiz google.com ismini 172.217.16.206 adresine dönüştürerek bizlere büyük bir kolaylık sağlamaktadır.Bir diğer kavram olan DNS sunucusu ise, site isimlerini IP adresine yönlendiren bir veri tabanına sahip bilgisayar sunucusudur. Dünya üzerinde var olan DNS sunucularının çoğu internet servis sağlayıcılarına aittir.DNS mimarilerinden bahsedecek olursak hepimizin kullanığı uzantılar (TLD) bazında domain uzayında paylaşım gerçekleşir.En çok kullanılan TLD’aşağıdaki gibidir

com

Ticari Kuruluşlar

tr

Türkiye

org

Ticari Olmayan Kuruluşlar

us

Amerika

mil

Askeri Kurumlar

gb

İngiltere

net

Network Organizasyonları

de

Almanya

edu

Eğitim Kurumları

au

Avustralya

gov

Devlet Kurumları

fr

Fransa

int

Uluslararası Kurumlar

it

İtalya

info

Bilgi Servisleri

ca

Kanada

name

Bireysel Kullanım

ru

Rusya

tel

İnternet İletişim Servisleri

es

İspanya

 

Ülke ve sektör bazında kullanılan uzantıları domain(Alan Adı) satışı yapan firmalar üzeririnden detaylı olarak göre biliriz.

Bu yazımızda Domain (Alan Adı) konularını inceledik. Bir sonraki yazımız olan Domain seçimi ve Domain Seçiminin Seo konusundaki Önemi konulu yazımızda görüşmek üzere..

Sizler de yazımıza yorum yaparak sorularınızı sora bilir fikir belirte bilirsiniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir