Domain Parking Nedir? Domain Park Ederek Para Kazanma Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Domain Ofisi

Domain Parking Nedir? Domain Park Ederek Para Kazanma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Domain Parking Nedir?

Domain Parking (Alan Adı Park Etme), bir alan adını kayıt ettirdikten (kiraladıktan) sonra o alan adını, farklı bir alan adına yönlendirmek ve ya koruma altına alarak kullanıldığını belirtmek için, alan adı  Name Server’larının değiştirilerek ziyaretçiye statik bir web sayfasının ve ya yönlendirdiğiniz web sitesinin gösterilmesi işlemidir.

Domain neden park edilir?

Alan adınızı farklı bir alan adına yönlendirmek için, belirli domain parking firmalarına yönlendirme yaparak hit üzerinden kazanç sağlamak için, alan adınızı yalnızca satış amaçlı aldıysanız ve ya alan adının size ait olduğunu göstermek için statik bir web sayfasına yönlendirerek markanızı koruma altına almak amacıyla park ede bilirsiniz. Şuan için internet üzerinde park edilmiş 60.000’in üzerinde alan adının yer aldığı tahmin edilmektedir.

 

Domain parking ile ilgili sık karşılaşacağımız bazı terimlere değinecek olursak;

Domain ( Alan adı): ICANN kayıtlı yazmanlar tarafından tescil ettire bildiğimiz (kiraladığımız) harf topluluklarıdır. Örnek: domainofisi.com, f23.com

Nameserver (NS): alan adınızın sorgulanmasında kullanılacak olan isim sunucularıdır. Hosting firması tarafından verilir ve hosting paneliniz üzerinden yönlendirmelerinizi yapa bilirsiniz. Örnek: NS1.DOMAIN.COM, NS2.DOMAIN.COM

Type-in Traffic: Ziyaretçilerinizin alan adınıza doğrudan tarayıcıların adres satırına yazarak giriş yapmaları anlamına gelmektedir. En kaliteli ve en kazançlı diyebileceğimiz trafik türüdür. Örnek verecek olursak okul.com, kitap.com, pazar.com. Bu kaliteli trafik türünün temelinde bilinirlik olduğu için, çok bilinen ve ziyaretçi alan bir alan adınızı parka çekerek te bu trafiği sağlaya bilirsiniz. Bu işlemin, parka çektiğiniz web sitenize olan etkilerinden ise yazımızın ilerleyen bölümlerinde bahsediyor olacağız.

Typo Domainler (Yazım hatalı domainler):  Gerçek site adresine (alan adına) çok benzeyen ve internet kullanıcılarının yanlışlıkla yazma ihtimali yüksek olan hatalı domainlere typo domain denmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre typo domainlerin günlük ziyaretçi sayısı 70 milyonu aşmaktadır. Bu tür domainlere örnek verecek olursak;

Sahibimden.com, (Doğru sahibinden.com), cicekcii.com (Doğru cicekci.com), domianofisi.com (domainofisi.com)

Sedo Parking: Sedo.com Alan adı sektörüne yön veren köklü firmalardan birisidir ancak Parking konusunda da sürekli karşılaşacağımız için burada da değinmek istedik. Sedo.com alan adınızı park ederek kazanç sağlaya bileceğimiz  yaygın ve en güvenilir sistemlerden birisidir. Sedo.com üzerindeki parking sistemini farklı bir yazımızda detaylı olarak inceliyor olacağız.

Spam Botlar (Sahte Trafik Oluşturma): Evet sahte trafik konusunun burada ne işi var dediğinizi duyar gibiyiz, ancak birazdan bahsedeceğimiz yöntemler ile, alan adınız üzerinde yayınlayacağınız reklamlar için çok fazla başvurulan ama bizim kesinlikle önermediğimiz, sahte botlar ile reklamlarınıza tıklattırma etkinliğidir.

 

Domain Nasıl Park Edilir?

Domainizi kendi hostinginiz dışında park etmek ve kazanç sağlamak için, öncelikle bu hizmeti veren bir firma ile çalışmanız gerekli. Firmanızı belirledikten sonra firmanın web sitesine giriş yaparak üyelik oluşturup domainlerinizi eklemeniz gerekiyor. Sonra firma sizden NS adreslerinizi yönlendirmenizi isteyecek, bu aşamada parking firmanızdan aldığınız Nameserver’ları  kendi domain panelinize giriş yaparak domaininize tanımlayacaksınız. İşlemleri doğru ve ya yanlış yaptığınızı parking firmanızın panelinden görüntüleye bilirsiniz. Ayrıca Nameserver’ların doğru yönlenip yönlenmediğini Who is üzerinden de kontrole ede bilirsiniz.

Domain Park Ederek Para Kazanma

Dünyaca ünlü birçok domain firması kullanıcılara parking hizmeti sunmaktadır. Siz, alan adınızın NS yönlendirmelerini yaptıktan sonra parking firmanız sizin alan adınıza kendi reklamlarının görüleceği bir sayfa yerleştirir. Bu sayede ziyaretçiler alan adınıza giriş  yaptıklarında boş bir sayfa yerine alan adının parkta olduğunu bildiren bir mesaj ve reklamlarla karşılaşırlar. Bu sayfa içerisinde tıklanan her reklam için alan adı park firması sizin hesabınıza bu reklam tutarını gelir olarak yansıtır. Bu aşamada yukarıda bahsettiğimiz sahte trafik ve sahte tıklamalardan kesinlike uzak durmanızı öneriyoruz.

Domain parking işleminde gelirinizi arttırmak için öncelikle domaininizi doğru belirlemelisiniz. Domain seçerken yukarıda bahsettiğimiz Typo (yazım hatalı) ve Marka tescili yapılmış domain seçmemeniz sizin yararınıza olacaktır, çünki bu konu marka yanıltıcılığı ve isim sahteciliğine gireceği için size dava açılarak domaininiz elinizden alına bilir. Bu konuyu detaylı olarak farklı bir yazımızda ele alacağız. Domain seçimi yaparken kayıt tarihi eski olan ve sonradan düşmüş, arama motorları üzerinde sayfaları (Backlink) bulunan, yukarıda bahsetiğimiz Type-in Traffic alabilecek herkes tarafından bilinen domainler sayfanıza gelecek  doğal trafiği yükselteceği için geliriniz de bu oranda artacaktır. Reklamlardan size gelecek gelir ve tıklama oranları firmalara göre farklı olmakla birlikte €0.001 ile 0.05 arasında değişmektedir. Bu oran reklama tıkladıktan sonra kişinin yaptığı eylemlere  (üyelik, satınalma) domainizin sektörüne ve gelen ziyaretçinin ülkesine göre değişebilir.

Dünyaca ünlü ve 2017 yılıyla en çok tercih edilen bazı domain parking firmaları:

 • Sedo.com
 • Godaddy.com
 • Bodis.com
 • Domainsponsor.com
 • Parkingcrew.com
 • Voodoo.com
 • Trafficz.com
 • Hitfarm.com
 • Namedrive.com
 • Skenzo.com
 • Namedrive.com

 

Domain parking hakkında en çok sorulan sorular ve parking hakkında bilinmesi gerekenler;

Soru: Parking firmaları nasıl çalışır ? Domainimde ne tür reklamlar gösterilir ?

Cevap: Parking firmaları da reklamlar için Google gibi firmalar ile anlaşma yaparak gösterim yapmakta. Ödemeyi Google’ dan alarak bir kısmını kullanıcılarına vermekteler. Gösterilen reklamlar hem parking firmasına hem de domaininizin kategorisine göre değişkenlik gösterir. Bu anlamda çalışmak istediğiniz parking firmasının mevcut olan diğer park sayfalarını kontrole ede bilirsiniz.

 

Soru :  Parking için çalıştığım firmalardan ödemelerimi nasıl alabilirim?

Cevap: Firmalar genelde belirli alt limise ulaştıktan sonra ödemelerinizi, tanımlı banka hesabınıza yapmaktalar. Örneğin Sedo.com için alt limit 50 Euro’dur ve her ayın 15’inde ödemelerini yapmaktadır. Üyelik girişinizi yaptıktan sonra İban numaranızı ve bankanızın SWIFT kodunu panelinize giriş yapmayı unutmayın. Swift sistemi her bankaya özel olan ve uluslararası para transferlerini kolaylaştıran 1973 yılında kurulmuş bir kod sistemidir. Bankanızın Swift kodunu öğrenmek için küçük bir araştırma yapmanız yeterli.

 

Soru: Alan adımda çıkan parking reklamlarına kendim ve ya herhangi bir yazılım tarafından tıklanırsa sonuç ne olur ?

Cevap: Parking firmaları artık bu konularda uzmanlaştıkları için boyle bir eylem olması durumunda hesabınız direk askıya alınacaktır. Ek olarak eğer hesabınızda bir bakiyeniz var ise bunu da çekemeyeceksiniz. Parking firmalarının bu konularda katı kuralları vardır, reklamlarınıza kendinizin ve ya bir arkadaşınızın tıklaması yasak.

 

Soru: Elimde olan daha önce kayıt ettirmiş olduğum domainlerim mevcut, bu domainleri parka çekersem gelir elde ede bilirmiyim?

Cevap: Bu durum elinizdeki domainlerin popülaritesine ve ziyaretçi sayısına göre değişe bilir. Yeni kayıt ettirdiğiniz ve hiç kimse tarafından bilinmeyen bir domainin sayfa ziyareti az olacağı için size parking getirisi de oldukça düşük olacaktır.

 

Soru: Elimdeki domaini daha önceden kullandığım için arama motorları üzerinde kayıtlı sayfaları (Backlink)’leri mevcut, bu durum parking firması tarafından sahte tıklama olarak algılanırmı ?

Cevap: Domainizi park ettikten önceki Backlinkleriniz sorun teşkil etmez, sonradan bu tür eylemler yapmanız kesinlikle yasak. Park ettiğiniz domaini reklam ve tanıtım amaçlı paylaşmanız durumunda hesabınız direk olarak askıya alınır.

 

Soru: Şuanda tekil ziyaretçisi yüksek olan bir web sitem mevcut, bu web sitesini NS’leri değiştirerek Parka çekersem gelir elde ede bilirmiyim ?

Cevap: Tekil ve doğal ziyaretçiniz fazla olacağı için evet gelir elde ede bilirsiniz ancak sitenize gelen ziyaretçiler daha önceden sitenizden faydalandıkları ve bildiklerinden dolayı geldiği için, park sayfası ile karşılaşınca bu büyük bir güven sıkıntısı oluştura bilir ve bu sürecin uzaması halinde mevcut ziyaretçilerinizi de kaybede bilirsiniz.

 

Soru: Peki biz bu işten nasıl para kazanacağız ? Boşta duran domainlerimize ne yapalım ?

Cevap: Beklenen sorunun cevabına gelecek olursak, özellikle son dönemlerde parking sistemi eskisi gibi gelir getirmediği için kullanıcılar bu tür sistemlerden uzaklaştılar. Farklı bir gelir metodu olarak, domainize blog kura bilir, dilediğiniz ve size hitap eden bir konu üzerinde yazmaya başlaya bilirsiniz, bu aşamada başta Adsense olmak üzere sitenize reklamlar ekleyerek ve bu süreçte kendinizi de geliştirerek gelir elde ede bilirsiniz. Bu yöntemin neden diğer kullanıcılar tarafından neden tercih edilmediği konusu ise, Adsense ve siteye reklam ekleyerek para kazanmak zaman ve uğraş gerektirmekte ve bu nedenden dolayı tercih edilmemektedir.

Domain parking konularını detaylı olarak ele almaya çalıştık, sizlerin de sormak istediği sorular ve ya kendinizin kullanmış olduğu parking firmaları var ise bize yorum kısmından bildire bilirsiniz.

“Domain Parking Nedir? Domain Park Ederek Para Kazanma Hakkında Bilinmesi Gerekenler” için 2 cevap

 1. Cemil dedi ki:

  Özellikle sektöre yeni başlayanlar için gayet bilgilendirici bir makale olmuş. Teşekkürler

  • Domainofisi dedi ki:

   Rica ederim. Sektöre sürekli yeni arkadaşlarımız katılıyor, amacımız bilgi almak isteyen arkadaşlarımızın doğru bilgilere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşa bilmesi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir