Domain Terimleri Alan Adı Sözlüğü

Her sektörde olduğu gibi Alan adı(domain) sektöründe de sıkça kullandığımız veya çokça karşımıza çıkan özel terimler vardır. Bu terimleri iyi bir şekilde bilmek, bizim sektör içerisinde yapacağımız hataları en aza indirerek bilgili bir biçimde ilerlememizi sağlayacaktır.Bahsedeceğimiz terimler ve bazı kısaltmalar özellikle sektöre yeni giriş yapanlar için büyük problem oluşturmakta.Yazımızda sektörle ilgili sık karşılaşacağınız ilerde çokça kullanacağınız bazı kısaltmaları ve terimleri  inceliyor olacağız.Faydalı olması dileğiyle.domterim1Domain Teknik Terimleri

 

Domain Name (Alan Adı): Alan adı web sitenizin internetteki adı ve adresidir. Bu adres olmadan internet kullanıcıları web sitenize erişim sağlayamazlar.Eğer domainler olmasaydı, web sitelerine sadece IP adresleri ile ulaşabilirdik. Dolayısıyla web sitenizi ziyaret etmek isteyecek kişiler ip adresinizi bilemeyecekleri için bir alan adı alarak sitenize daha kolay ve akılda kalıcı bir adres belirlemelisiniz.

Whois: Domainin kayıt ve bitiş tarihi,kayıt eden kişinin iletişim bilgileri kayıt firması gibi detaylı bilgileri içeren domainlerin kimlikleridir
Whois Privacy Protect: Domainlere ait yukarıda bahsettiğimiz bilgilerin başkaları tarafından görülmesi istenmediği durumlarda kullanılan özelliktir.Domainin kayıtlı olduğu firma üzerinde bu özellik var ise aktif edilebilir.Bu hizmeti farklı firmalar ucretli ve ucretsiz opsiyonlar ile sunmaktalar

Domain Status: Domain(Alan Adı) durum kodlarını belirtmek için kullanılan bu ifade domainin o an hangi durumda olduğunu gösterir (kayıtlı değil,aktif, beklemede, kilitli, süresi dolmuş gibi).

Active Status: Eğer bir domainin durumu “Active Status” ise bu domain farklı birisi tarafından daha önceden kayıt edilmiş demektir.Siteye giriş yapmak istediğinizde giriş yapamaya bilirsiniz,çunki domaini belirli süre için kayıt eden(kiralayan) kişi domain üzerinde web sitesi kurulumu yapmamış olabilir.Domain kayıt etmek ile web sitesi kurulumu farklı kavramlardır.

Available Status: Domainin durumu “Available Status” ise bu domain boşta anlamına gelir. Bu domaini herhangi bir domain kayıt hizmeti veren firma tarafından tescil edebilir dilediğiniz web sitesi kurulumunu gerçekleştire bilirsiniz.

On Hold(Registrar Hold) Status: Domainler Ne Zaman Düşer başlıklı yazımızda detaylı incelediğimiz bu kavram,domaininiz düşme sürecine girdiği anda Who is status kısmında görünen kısımdır.30 – 45 gün arası sürmektedir.

Redemption Period: Bu dönemde domain sahibi, domaini uzatmak için cezai ücretlendirmeye (100+ dolar) tabidir. Bu süreç’te firmalara göre değişmekle beraber 30-40 gün arası süre bilmektedir.

domterim

gTLD(Generic Top Level Domains): ICANN in üst düzey domain uzantılarını belirtmek üzere kullandığı bir kısaltmadır. Bazı örnek uzantılar .com/.net/.org

ccTLD(Country Code Top Level Domains): ICANN in ülkelere özel tahsis ettiği üst düzey domain uzantılarını belirtmek için kullandığı kısaltmadır. Örnek olarak ccTLD uzantılar .tr/.az/.ru/.de

Domain Backorder: Domain sektöründe  Backorder bir çeşit Ön Kayıt sistemidir.Domain boşa düşme sürecinde farklı firmalar üzerinden satın alabildiğiniz domain ön sipariş sistemidir.

Domain Parking: Kayıt edilen Domainin park hizmeti veren firmalara yönlendirme işlemidir. Bu sayede parkta bulunan alan adınızdan reklam geliri eldebilirsiniz.Örnek firmalar (Sedo,Bodis )

ICANN: İnternet sisteminin mevcut olan en üst kurumudur. Detaylı bilgi için yazımızı inceleye bilirsiniz

WIPO:  Alan adlarında, marka ve logolarda sorun yaşayan işletmelerin başvura bildikleri en üst kurumdur ve dünyada 184 ülke tarafından tanınmaktadır.Detaylı bilgi için yazımızı inceleye bilirsiniz

Typo domain: Bir kelime veya kelime grubunun yanlış yazılmasıyla elde edilmiş domainler diye biliriz. Örnek olarak domain.com için domian.com,domina.com şeklinde typo’lar üretilebilir. Typo domainler, asıl domainlerin trafiklerinden fayda sağlamak amacıyla kullanılır.Özellikle son dönemlerde hem yasal olarak sıkıntı olacağı hem de parking gelirleri düştüğünden dolayı önermediğimiz bir yöntemdir.

 

 

 

 

 

 

 

“Domain Terimleri Alan Adı Sözlüğü” için bir cevap

  1. Halil dedi ki:

    Sektöre yeni giriş yapacaklar için bilgilendirici bir makale olmuş teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir