Türkçe Karakterli Domainler

Türkçe Karakterli Domainler

Marka danışmanları, Türkçe karakterli domainler konusunda fikir ayrılığına düşüyor. Kimi Türkçe karakterli domaine pozitif bakarken, kimi negatif bakıyor. Bizler de bu konuya bir açıklık getirmek istedik.

İnternette gördüğünüz sitelerin her birinin, belirli oluşturulma aşamaları vardır. İlk olarak bir domain seçilir, daha sonra ona uygun bir hosting, ardından projeye uygun bir yazılım ve tasarım, daha sonra içerik ve reklam. İşte bu aşamaların ilki olan domain konusundan kısaca bahsedelim.

Domain, Türkçe karşılığı ile alan adı anlamına gelmektedir. Yazımızda da alan adı terimini kullanacağız.

Alan adı nedir sorusuna cevap vermek gerekirse; kısaca internet sitelerinin isimleri diyebiliriz. İnternet tarayıcılarının adres satırına yazılan, bir ip adresini temsil eden ve çeşitli uzantılara ( com, net, org, tv gibi ) sahip olan kelime yada kelime gruplarıdır.

Alan adının ne olduğu hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra, yazı içerisinde kullanacağımız bazı terimlerden bahsedelim.

ICANN (Internet Corporation of Assigned Names and Number ) : Türkçe karşılığı İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu’dur. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan ICANN, alan adı konusunda en üst merciidir.

IDN (Internationalized Domain Names ) : Türkçe karşılığı Uluslararasılaştırılmış Alan Adı İsimleri olan bu terim, unicode karakterlerin oluşturduğu alan adlarını temsil eder. Yazımıza konu olan Türkçe karakter alan adları da bu gruba giriyor.

ASCII (American Standard Code for Information Interchange ) : Türkçe karşılığı Bilgi Değişimi İçin Amerikan Standart Kodlama Sistemi olan bu terim, aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, latin alfabesi üzerine kurulu 7 bitlik bir karakter serisidir.

 

Türkçe Karakterli Alan Adları Nedir ?

ç, ı, ü, ğ, ö, ş, İ, Ğ, Ü, Ö, Ş, Ç harfleri, Türkçe karakterler olarak isimlendirilir. Buna uygun örnek siteler : döviz.com, uçak.com, taşıt.com verilebilir. Örnekte gördüğünüz gibi; ö,ç,ş,ı harfleri kullanılmış. Çok değil, birkaç sene öncesine kadar bunlar doviz.com, ucak.com, tasit.com olarak tescil ediliyordu. Fakat IDN kullanımının yaygınlaşmasıyla, bu şekilde Türkçe karakterli alan adlarının kullanımı da yaygınlaştı.

Fakat bu alan adlarının bazı dezavantajları bulunuyor. Örneğin; taşıt.com ismini tarayıcınızın adres satırına yazdığınızda, xn--tat-kua3u.com gibi görünecektir. Çünkü bazı tarayıcılar, henüz Türkçe karakterleri desteklemiyor. Dolayısıyla yazdığınız alan adını ASCII karakterlerine çevirerek gösteriyor. Şu an internet tarayıcılarının yaklaşık %95’i, IDN alan adlarına uyumlu hale geldi. Yani ne yazıyorsanız, onu gösteriyor. Bu sebeple son yıllarda Türkçe karakterli alan adlarının kullanımı yaygınlaştı.

 

Türkçe Karakterli Alan Adları Nasıl Host Edilir ?

Hosting paneline girdiğinizde, yazdığınız Türkçe karakterli domain ismini bulamayacaktır. Çünkü henüz hosting firmaları bu konudaki çalışmalarını tamamlamış değiller. Aldığınız alan adına host açmak için, yapmanız gereken şey, IDN domaine karşılık gelen ASCII karakterleri bulmaktır. Bunun için Google arama motoruna “ IDN Çevirici “ yazmanız yeterli. Bu hizmeti veren internet sitelerinde, IDN karakterli alan adınızı yazıp sorgulama yaptığınızda, ASCII karşılığını size vermektedir. İşte o sonucu, hosting panelinizde bulunan alan adı kısmına yazmalısınız. Diğer işlemler zaten standarttır.

Türkçe Karakterli Alan Adları Nereden Alınır ?

 Günümüzde hemen hemen tüm isim tescil firmaları, Türkçe alan adlarını kayıt imkanı vermektedir. Yapmanız gereken tek şey, bir alan adı kayıt firmasına girip, istediğiniz alan adının kayıt edilip edilmediğini kontrol etmektir.

Türkçe Karakterli Alan Adlarını Tescil Etmenizin Faydaları Nelerdir ?

Türkçe isimleri tescil etmenizin faydaları olduğu gibi, bazı zararları da vardır. Ancak faydalarından kısaca bahsedecek olursak;

 

  • Alan adınızda bir sınırlama yapmanız gerekmez. İstediğiniz alan adını kayıt etme imkanı bulursunuz.
  • Eğer hedef kitleniz Türk insanıysa, Türkçe karakterli bir alan adı almak, insanların aklında kalmasını kolaylaştırır.
  • Markanızda yada sitenizin çıkış isminde Türkçe karakter mevcutsa, doğrudan doğruya marka yada site isminizi kullanmış olursunuz.
  • Kişisel bir blog açacaksanız ve isim yada soyisminizde Türkçe karakter varsa, bunu değiştirmek zorunda kalmazsınız.
  • Şu an birçok kişi Türkçe domain konusunda çekimser olduğu için, boşta birçok jenerik isim bulabilirsiniz.

 

Tabi unutmamanız gereken bir ayrıntı mevcut. Eğer bir marka iseniz, marka isminize ait hem IDN hem de ASCII karakterde olan alan adınızı kayıt etmeniz, oldukça faydalı olacaktır. Örneğin; Uçak.com’u aldıysanız, ucak.com’u da almanız, ileride isim benzerliğinden dolayı yaşayabileceğiniz sıkıntıları ortadan kaldıracaktır.

Türkçe karakterli alan adınızla alacağınız mailin, ascii karakterde görüneceğini unutmayın. Örneğin; taşıt.com size ait bir site. Bu site üzerinden info@taşıt.com şeklinde bir mail alırsanız, info@ xn--tat-kua3u.com şeklinde görüneceğini  aklınızdan çıkarmayın. Dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir nokta ise bazı türkçe karakter alan adlarının büyük ve küçük harfli ASCI karşılıklarının bazı durumlarda farklı olmasıdır. Örneğin güvercin.com’ un ASCI karşılığı  xn--gvercin-n2a.com iken, GÜVERCİN.COM’ un ASCI karşılığı xn--gvercIn-n2a628b.COM’ dir. Bu ise hem alan adı kullanımında hem de mail kullanımında size ciddi bir sıkıntı oluşturacaktır.

Türkçe Karakterli Alan Adlarının Seo’ya Etkisi

Aslında bu konu hala tam olarak netleşmiş değil. Alışkanlıklardan kurtulmak oldukça zor olduğu için, seo ile ilgilenen büyük bir çoğunluk, Türkçe alan adlarına soğuk bakıyor. Haklılık payları yüksek. Çünkü Google her ne kadar insanlara faydalı, özgün ve kaliteli siteleri öne çıkarmaya çalışsa da, henüz Türkçe alan adlarıyla Latin alan adlarını aynı düzeyde tutmadığı kesin. Eğer rekabetli bir sektördeyseniz, Türkçe alan adıyla başlamak sizin bir adım geriden gelmenize neden olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir