WIPO Nedir Ne iş Yapar ?

WIPO  (World Intellectual Property Organization) Birleşmiş Milletlerin özelleşmiş 17 örgütünden birisidir. WIPO, “Dünyada fikri mülkiyet haklarının korunmasını ve yaratıcı etkinliği teşvik etmek amacıyla” 1967 yılında kurulmuştur.Yaratıcılık ruhunu ve fikirlerin paylaşımı konusunda büyük güven sağlayan WIPO neredeyse bütün ülkelerde fikri mülkiyet hukukunu belirginleştirmek üzerine çalışmalar yapan Birleşmiş Milletlerin özelleşmiş 17 örgütünden bir tanesidir.Marka, Tasarım, Patent, Proje,Alan Adı , Faydalı Model gibi konularda hak sahipliğini savunan ve koruyan WIPO hukuk yolunda bu tarz fikirlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Her ne kadar ülkemizde çok dillenmese ve bilinmese de uzun yıllardır Türkiye’de de aktif durumdadır. WIPO aynı zamanda sürekli gelişim gösteren internet sektöründe de adalet ve hukuk konusunda destek vermektedir.

wipo-es

WIPO, çağımız için en önemli olan internet sektöründe de adalet kapısıdır.Ticari ünvanlarını daha yaygın hale getirmek,online üzerinde kendi tahtlarını kurmak isteyen bir ço kurumsal ve bireysel alan adlarında da kötü niyetli 3. Kişilere karşı koruma yapmaktadır.Örnek olarak firma isminizin adına alınmış bir domainin kötüye kullanıldığını düşünüyorsanız WIPO üzerinden dava açarak domaininizi kendi adınıza kayıt altına ala bilirsiniz.

Özetle;Alan adlarında, marka ve logolarda sorun yaşayan işletmelerin başvuracakları tek adres WIPO’dur. Marka, Patent,Faydalı model, İsim, Alan adları konusunda WIPO pazardaki kaousu engelleyip, mülkiyet haklarına sahiplerine iletmede köprüdür.Sizler de Domain Marka ve Tescilli ürün  ve isimlerinizle ilgili sorun yaşıyorsanız yorum yaparak sorularınızı sora bilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir